איך הופך עיוור משפיע על חושים אחרים?

רבקה אטקינסון פירסמה מאמר ב -17 ביולי 2007, בעיתון “גרדיאן” על אובדן הראייה ההדרגתית שלה ממצב שנקרא אמאורוזיס המולדת של לבר. אטקינסון קובע, “פתאום אתה יכול להריח את העולם ולהרגיש כשמישהו עומד מחוץ לטווח הראייה שלך, המוח שלך גדל מבפנים, והדברים בחוץ מתחילים להיות פחות חשובים”. חוקרים החוקרים את המוח האנושי ואת הפיצוי החושי בגלל עיוורון מגיעים למסקנות רבות כמו אטקינסון, שממשיך ואומר זאת, “בעוד שחיים עיוורים שונים מחיים ראויים, זה לא פחות.

המוח להתאמה

בלידה, חלקים של המוח העוסקים בראייה, שמיעה וכל שאר החושים מחוברים, לפי פסקל בלין מאוניברסיטת מונטריאול. ככל שגדל הילד, קשרים אלה מתחילים להיפרד זה מזה עד שמרכזים עצמאיים במוח שולטים בכל אחד מהחושים. בתינוק עיוור, אומר בלין, ייתכן שהקשרים הללו יישארו, ועבודת עיבוד הצליל עשויה להיות משותפת הן בקליפת המוח החזותית והן במרכזי העיבוד השמיעתי. אם אדם מאבד את ראייתו בילדותו או בבגרותו, ייתכן שהחיבורים כבר נפרדו משום שמיאלין, נדן השומן המקיף את העצבים המושפעים, מתפתח במהירות אצל הצעירים מאוד.

תוצאות הדמייה

באמצעות כלי הדמייה, חוקרים מצאו כי בעוד אזורים במוח העוסקים בחזון קטנים יותר אצל אנשים עיוורים מאשר באלו של רואי ראייה, אזורים לא-תחומים אחרים היו גדולים יותר. במאמר שפורסם ב -2007, הדן בפוטנציאל של המוח להסתגל לאחר עיוורון, נכתב באתר “Science Daily” כי “עיוורון גורם לשינויים מבניים במוח, דבר המעיד על כך שהמוח עשוי לארגן מחדש את עצמו באופן פונקציונלי על מנת להסתגל לאובדן קלט חושי”. אזורים במוח שעסקו בזיכרון, בשמיעה ובחושים הנותרים הורחבו כולם. “נראה שהמוח ינסה לפצות על העובדה שאדם כבר לא יכול לראות”, אומרת חוקרת התואר הראשון, נטשה לפורה, במעבדת הדמיית הנוירו של UCLA.

Echolocation

עיוור יכול להיות מיומן למדי באמצעות echolocation – זיהוי אובייקט לפי הצליל או הד זה עושה – תוך כדי נעה ברחבי העולם הסובב אותה. תינוקות או ילדים שנולדו עיוורים להשתמש בתנועות ידיים נוספות בזמן שהם זוחלים, סטירות על הרצפה כדי ליצור מעין משוב שמיעתי וחושי. לדברי מרכז המשאבים העיוורים לילדים, השימוש בקול משתקף על ידי ילדים עיוורים מסייע להם לחקור ולטפל בהיבטים של עולם הצליל. אנשים אחרים לקויי ראייה עלולים לגרום לקולות לחיצה על מנת להבחין בשינויים בצליל, ככל שהמרחק בינם לבין משמרות המכשולים.

באמצעות מגע כדי לחקור את העולם

“השטח הגדול ביותר של פני המוח מוקדש היד. העור הוא האיבר הגדול ביותר של הגוף. הילד העיוור הוא “תחושה” של מידע “, על פי מרכז המשאבים העיוורים לילדים, אנשים רבים עיוורים חשים שינויים בטמפרטורה כשהם ליד החלון או הקיר, ומסתמכים על חושי המגע המשופרים שלהם.

חזון עמוק יותר

לפני המצאת כלי הדמייה לא פולשניים, אנשים יכלו רק לשער ולהביט ביראה על היכולות המוגברות של העיוורים. הצייר הידוע פאבלו פיקאסו בחן את אופי העיוורון בתקופה הכחולה שלו, קובע אתר הארכיון של אתר אופתלמולוגיה. האתר מזכיר כי כמה מבקרי האמנות ראו “חזון פנימי רוחני” בתצלומים של התקופה הכחולה של פיקאסו, וכי “הוא מצא עוצמה של חושים אחרים בתיאורו של העיוור”. במסה הגארדיאנית שלה, אומר אטקינסון, “מה שאתה מאבד במקום אחד, אתה מרוויח במקום אחר”, מחזק את הרעיון כי חושים אחרים אינם מושפעים אך משופרת על ידי עיוורון.