כמה מסוכן הוא עישון כל שבוע?

עישון יש השלכות בריאותיות הרסני, גם אם אתה מעשן רק חבילה בשבוע. דו”ח מחקר שפורסם באוקטובר 2005 שפורסם ב”בקרת טבק “מצא כי הקשר בין עישון לתופעות לוואי בריאותיות מתרחש גם בקרב אנשים המעשנים 1 עד 4 סיגריות ביום. המנתח הכללי אישר את הממצאים הללו, וסיכם כי אין חשיפה בטוחה לעישון הטבק – כולל חשיפה משומשת.

מחלת לב כלילית

אפילו ברמות נמוכות של חשיפה, עישון סיגריות מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם. המנתח הכללי סיכם בשנת 2006 ושוב בשנת 2010 כי עישון קל וחשיפה משומשת יש השפעות מזיקות מיידית על הגוף. פגיעה זו באה בצורה של נזק לכלי הדם ומניעה דלקת כרונית שמדלקת טרשת עורקים, הסיבה השכיחה ביותר למחלת לב כלילית. עישון של 1 עד 4 סיגריות יותר מכפיל את הסיכון למוות ממחלת לב כלילית בהשוואה למעשנים, לדברי מחברי הדו”ח לשנת 2005.

מחלת ריאות חסימתית כרונית

מחברי דו”ח אוקטובר 2012 שפורסם בעיתון “צ’סט” מצאו כי לאנשים שנחשפו לעישון פסיבי יש יותר מפי שניים את הסיכון למחלת ריאות חסימתית כרונית, או COPD, בהשוואה לעשנים שלא נחשפו לעישון סיגריות בבית או בעבודה. לאור העובדה כי אפילו חשיפה לעישון פסיבי מגדילה באופן משמעותי את הסיכון ל- COPD, סביר להניח כי עישון קל יש השפעה דומה או גדולה יותר. ממצאי מחקר שפורסם בפברואר 2013 ב “מחקר נשימתי” מאשרים את הרעיון. החוקרים מדווחים כי עישון אור בעבר או בהווה מגדיל באופן משמעותי את הסיכון לפתח ברונכיטיס כרונית, סוג של COPD.

סרטן ריאות

החוקרים שחקרו את המחקר שפורסם ב”בקרת טבק “באוקטובר 2005 דיווחו על עלייה משמעותית בסיכון לסרטן ריאות בקרב מעשנים קלים. נשים במחקר שעישנו 1 עד 4 סיגריות ביום היו בסיכון גבוה פי 5 לפתח סרטן ריאות והגברים היו בסיכון גבוה פי 3 בהשוואה לאלו שאינם מעשנים. עישון אור למשך זמן ארוך יותר עלול להזיק יותר מאשר עישון כבד למשך זמן קצר יותר, כך על-פי מחברי דו”ח מחקר שפורסם ב- March 2006 שפורסם ב- “Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”. קבוצה נפרדת של חוקרים דיווחו בגיליון דצמבר 2006 של אותו כתב עת שאפילו מעשנים קלים ואנשים שהפחיתו את מספר הסיגריות המעושנות מדי יום חווים רמות גבוהות של חשיפה לעשן טבק.

השפעות פוריות

על פי דו”ח המנתח הכללי של 2006, חשיפה לעישון פסיבי במהלך ההריון היא גורם התורם לתסמונת מוות של תינוקות פתאומיים ומשקל לידה נמוך. הדו”ח מצא גם כי חשיפה לעישון פסיבי במהלך ההריון עלולה להגביר את הסיכון למחלות מוקדמות ולמחלות ילדות, כולל סרטן, לוקמיה, לימפומה וגידולים במוח. סביר להניח כי עישון קל יש לפחות סיכונים דומים.

אור עישון מקצר את חייך

מחקר “בקרת טבק” באוקטובר 2005 מצא כי עישון רק 1 עד 4 סיגריות ליום מגדיל באופן משמעותי את הסיכון למוות. דו”ח המנתח הכללי של 2006 סיכם כי חשיפה לעישון פסיבי גורמת למוות מוקדם יותר. בדו”ח לשנת 2014, העריך המנתח הכללי כי חייהם של מעשנים מתקצרים בעשור. אם תפסיק לעשן עד גיל 40, המנתח הכללי מעריך שאתה יכול להפחית את אובדן השנים ב -90%. הפסקת חיים לפי גיל 60 משוערת להפחית את חיי החיים שאבדו ב -40%.