פעילויות חינם שיכולים להגדיל את הזיכרון של הילדים

התפתחות הזיכרון של ילדך היא בסיסית לצמיחת רווחתו האישית, החברתית והקוגניטיבית. היכולת לאחסן ולאחזר מידע במועד מאוחר יותר היא תהליך נוירולוגי המתפתח במהלך שנותיו הראשונות של ילדך, וניתן לטפח אותו לאורך כל חייו. ניצול פעילויות פשוטות ואסטרטגיות ללא תשלום כדי לסייע לפיתוח הזיכרון של ילדך יכול לספק כלים שימושיים ללמידה לאורך החיים.

משחק יומי

השתמש צעצועים ואובייקטים ברחבי הבית שלך לכבוש ילדים צעירים עם משחקי זיכרון פשוט עדיין מרתק. שיטת החינוך של מונטסורי משלבת משחקי זיכרון לפעילויות בכיתה רבות כדרך לעודד חיפושים נוספים בחומרים וללמד דרכים חדשות להשתמש בפעילויות שבהן הילד היה בעל ניסיון קודם. כהורה, אתה יכול להעסיק אלה סגנונות של משחקי זיכרון עם הצעצועים של הילד בבית. לדוגמה, אם ילד משחק עם אובייקטים שונים, לשחק משחק של ‘איזה מהם חסר?’ כסה שלושה או ארבעה חפצים עם מטלית והסר פריט אחד כאשר אתה מרים את הבד. עודד את הילד לנחש איזה אובייקט הוסר מהאוסף. עוד משחק זיכרון פשוט הוא “לאסוף ולשים משם.” באמצעות קופסה או סל, לאחזר אוסף של חפצים מכל הבית שלך, כי יש מקום קבוע כגון מזלג ממגירת כלי, זוג גרביים מן השידה ואת מברשת השיניים מחדר האמבטיה. ברגע שיש לך לאסוף חמישה או שישה חפצים, יש הילד שלך מנסה לזכור היכן כל האובייקטים ללכת ולשים אותם משם.

לעסוק בשיחה

פסיכולוגית ילדים ומאמנת הורים ליסה דיסינג’ר, Ph.D, מעודדת הורים להשתתף בדיונים קבועים על חוויות עם הילד שלהם כדרך להגדיל את הזיכרון. שאל את הילד שאלות על פעילויות במהלך היום, השראה לו להסביר כמה פרטים כפי שהוא יכול על חוויה מסוימת. אם אתה לוקח את הילד שלך לפארק אחר הצהריים, בארוחת הערב באותו ערב אתה יכול לשאול שאלות הקשורות החוויה, כמו מה הדבר האהוב עליו לעשות היה, איך מזג האוויר היה כמו, איזה זוג נעליים הוא לבש ואם הוא שיחק עם ילדים אחרים בפארק. אתה יכול גם לעורר את התפתחות הזיכרון של הילד שלך על ידי מדבר על אירועים מן העבר, כגון הביקור האחרון שלך בבית סבו או את החג האחרון חגג המשפחה שלך. שיחה היא דרך טבעית חופשית לעודד את התפתחות הזיכרון של הילד שלך.

אלמנטים כדי לשלב

לדברי הנוירולוגית ג’ודי ויליס, MD, M. Ed, ישנן דרכים ספציפיות לשפר את יכולתו של הילד לפתח זיכרון חזק. מנקודת מבט נוירולוגית, ויליס ממחישה כי שילוב צבע בפעילויותיו של הילד מספק למוח חיבור מלוכד יותר להתפתחות הזיכרון. אם אתם עוזרים לילדכם ללמוד מספרים, למשל, הקצו לכל מספר צבע שונה שיכול תמיד להיות זהה כאשר הוא מתאמן עם סדרה מסוימת של ספרות. אתה יכול לעשות את עצמו מספר כרטיסי תוצרת בית עם כל מספר 0 עד 10 מיוצג על ידי צבע אחר. אם הילד שלך הוא מבוגר יותר והוא לומד עשרות, עשרים ומשהו, לייעד צבע שונה עבור כל תת קבוצה של מספרים. כמו כן, ד”ר ויליס מציע להשתמש בתופסי תשומת לב להגדלת הזיכרון של הילד – הילד שלך צפוי יותר לזכור מידע אם הוא מועבר בצורה מעניינת. צירוף משמעות אישית לחומר הנלמד גם מסייע לילדים להיזכר במידע. עבור ילדים גדולים יותר, ויליס מדגיש את החשיבות של מתן הפסקות קצרות במהלך תקופות לימוד, כדי שהמוח ירענן את הנוירוטרנסמיטורים שלו.

אסטרטגיות להעסיק

אתה יכול ללמד את הילד שלך טריקים פשוטים כדי לעזור לו לזכור מידע ספציפי שהוא לומד. אם אתה מלמד את הילד שלך את ההבדל בין שמאל לימין, להראות לו את הטריק של מחזיק את יד שמאל שלך עושה את האות ‘L’ עם האגודל ואת האצבע אצבע – ‘L’ הוא עבור ‘שמאל’. אסטרטגיה נוספת המסייעת לפיתוח הזיכרון של ילדך היא לשבור משימות גדולות יותר לרצפים קטנים יותר. עבור ילדים בגיל הגן, מציעים פעילויות המתמקדות בהיבט אחד של סדרה מורכבת יותר של צעדים לפני שמצפים לילד להשלים תהליך שלם בכוחות עצמו. לדוגמה, הצע צעצועים לילדך המבודדים מיומנות מוטורית דקה אחת, כגון צעצוע כפתורים או סל של מכולות כמו כוסות וצנצנות לפתיחה ולסגירה. עבור ילדים גדולים יותר, לשבור כמויות גדולות יותר של החומר כדי ללמוד לתוך קטעים קטנים יותר. לדוגמה, אם הילד שלך הוא שינון שיר, להפריד את השיר למספר חלקים יש את הילד להתמקד על חלק אחד בכל פעם. באמצעות תרגול עקבי וחזרה, זיכרון הילד ימשיך לגדול.